nick
şifre

Şırdan Nedir Nasıl Yapılır Resimli Tarifi

Şırdan Nedir?

Görüntüsü ereksiyon halindeki erkeklik organına benzediği için itici gelen fakat yine sırf bu nedenden ötürü afrodizyak tesirleri olduğu kabul edilen bir çeşit sakatat yemeğidir.Sakatat yemeği olmasının nedeni, geviş getiren hayvanlarda sindirilmiş besinlerin bir kez daha mide suyuyla sindirildiği dört bölümlü midenin dördüncü bölümüne verilen isimden gelmesi ve içerisinin çeşitli baharat ve pirinçle doldurularak dolma haline getirilmesi ile yapılır.
Geviş getiren hayvanlarda midenin bölümleri şu sırayla gider; İşkembe, borkenek, kırkbayır ve tabii ki şırdan. İşte şırdan bu son aşamayı temsil eder.

şırdan resimi
Şırdan, midenin bir bölümüdür. Bununla birlikte sakatat yemeklerinden mumbar ve kokoreç benzer biçimde, Adana’da sıkça tüketilen ve Adana’nın bölgesel nitelikteki yiyeceğidir. Şırdan olarak anılsa da asıl olan adı şırdan dolmasıdır. Bu dolma hazırlanırken genelikle kuzunun şırdanı tercih edilir. Şırdan, Adana’da, “adana kebap” ve “şalgam” kadar yaygın olan bir yiyecek olmasına karşın Adana haricinde pek bilinmeyen bir yiyecektir.

şırdan

Şırdan Hayvanın Neresinden Yapılır?

Koyunun 4 midesinden önde gelen şırdanın temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. Yenirken üzerine tuzlu kimyon ve pul biber serpilir. Şırdancılık Adana’da neredeyse başlı başına bir sektördür. Adana’da kesilen koyunların şırdan ihtiyacını karşılamadığı için başka şehirlerden çiğ şırdan getirtilmektedir. Yaz veya kış fark etmez, her köşebaşında bir şırdancı ne olursa olsun vardır.

 

Şırdan Dolması Tarifi İçin Malzemeler

4 adet şırdan
3 su bardağı pirinç
3 tane soğan
1 yemek kaşığı biber salçası
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı karabiber
2 çay kaşığı kimyon
2 çay kaşığı kırmızı pul biber

Şırdan Dolması Tarifi

İçi temizlenmiş şırdanların önce her iki yüzü de soğuk suyla, sonra sıcak suyla onlarca kere yıkanır. İyice temizlendikten sonra bir kaç saat tuzlu ve limonlu suda bekletilir ve tekrar yıkanır.Soğanlar ufak minik doğranır. Pirinç ve diğer malzemeler eklendikten sonra karıştırılır.Malzemeler, şırdanlara el yordamıyla doldurulur. Bütün şırdanlar doldurulduktan sonrasında tencereye yerleştirilir. 60 dakika pişirilir, üzerine bol miktarda kimyon dökülerek servis edilir.

şırdan resimli tarifi
Sadece Şırdan’ın İşkembe’den sonra bu denli meşhur olmasının nedeni normal olarak bu muzip görüntüsünün yanı sıra lezzeti. Genel anlamda içine İşkembe Dolması ile aynı malzemeler doldurulur; pirinç, kıyma, soğan ve baharat. Sonra da her dolmaya yapıldığı benzer biçimde suda haşlanır… ancak acayip görüntüsü sebebiyle iç dolgusu da farklı sanılır. Geniş kısmının altı kalın bir iple dikilir ve böylece iç dolgusunun dışarı taşması engellenir.
Özellikle Adana’lılar tarafından sahiplenilmiş bu özel sakatat yemeğini İstanbul’da sayılı yerde bulabilirsiniz. 

önceki yazı Bir önceki sohbet yazımda « makalesini yazdım.
zaman 21 Kasım, 2019
okuma okuma
yorum yorum yok
yorumlar yazıya ait yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?